EUBGF - 1. Evropsko prvenstvo reprezentacija u tavli/backgammonu

EVROPSKO PRVENSTVO REPREZENTACIJA U TAVLI

1. Danska
2. Austrija
3. Grčka

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

Završeno zasjedanje Skupštine Europske backgammon federacije (EUBGF) i Prvo timsko evropsko prvenstvo u tavli/bekgemonu

Na upravo završenom Prvom europskom ekipnom backgammon prvenstvu za nacionalne reprezentacije, koje je održano u Dubrovniku od 26. do 28. septembra 2014. godine, reprezentacija BiH je osvojila šesto mjesto. Pobjednik prvenstva je reprezentacija Danske koja je u finalu savladala reprezentaciju Austrije rezultatom 3:1. Treće mjesto je zauzela reprezentacija Grčke, dok je nacionalni tim Hrvatske osvojio četvrto mjesto. Peto mjesto su osvojili reprezentativci Islanda, dok je posljednje, sedmo, mjesto zauzela reprezentacija Mađarske.

Nacionalni tim Bosne i Hercegovine je nastupio u sastavu Draženko Vučina (klub "Zrinjski-Givova" - Mostar), Ramiz Zaimović ("Policajac" - Mostar), Vlado Zirojević ("Zar" - Sarajevo), Hilmo Vrce ("Bjelopoljac, Potoci" - Mostar), Emir Jelin ("Stari grad" - Mostar), i Osman Traljo ("Šajna" - Fojnica).

Istovremeno sa odvijanjem Prvog europskog ekipnog prvenstva, održana je i Skupština Evropske bekgemon federacije (EUBGF). Osnivačka skupština Evropske bekgemon federacije je održana 26. septembra 2014. godine, a uz delegaciju Tavla saveza u Bosni i Hercegovini (TSBiH), osnivači nove federacije su odgovarajući nacionalni savezi Danske, Francuske, Grčke, Hrvatske, Islanda, Mađarske, i Norveške.

Cilj Europske bekgemon federacije je razvoj, unapređenje, širenje i promovisanje backgammon-tavle kao misaonog sporta prema načelima olimpizma i pravilima sporta te ojačanje veza između nacionalnih saveza u cilju podrške razvoja turnirskog backgammona. Backgammon (tavla), kao najstarija igra na svijetu, do danas nije imala organiziran međunarodni savez, što je bio veliki hendikep u organizacijskom smislu usklađenog djelovanja klubova i nacionalnih saveza.

U nastavku zasjedanja je izabrano rukovodstvo EUBGF, te Izvršni odbor Federacije. Za predsjednika EUBGF sa dvogodišnjim mandatom je izabran Steen Gronbech, predstavnik Danske, dok je za generalnog sekretara imenovan Leonardo Jerković, predstavnik nacionalnog saveza Hrvatske. Predstavnik Tavla saveza u Bosni i Hercegovini (TSBiH) Mehmedalija Sijarić izabran je za člana Izvršnog odbor EUBGF, koji broji pet članova, dok će u narednom dvogodišnjem periodu Ramiz Zajmović biti delegat TSBiH u Skupštini EUBGF.

Izvršni odbor će u narednom periodu prvenstveno raditi na imati usaglašavanju Statuta EUBGF te donošenju odluke o domaćinstvu narednog evropskog prvenstva, kako za nacionalne timove tako i za pojedince. Tavla savez u Bosni i Hercegovini se kandidovao za organizaciju ovog takmičenja, koje bi trebalo da se održi krajem 2015. godine. Dobijanje organizacije evropskog prvenstva bi predstavljalo veliki izazov za Tavla savez u Bosni i Hercegovini, ali istovremeno i šansu za promociju tavle/bekgemona kao misaonog sporta te daljnje organizaciono jačanje kako TSBiH tako i naših klubova.

Filed Under: Uncategorized